Rozhodování

Opravdu si chcete pořídit burunduka? Tak si pozorně přečtěte následující požadavky, ať víte co můžete čekat. Některé věci jsou až extrémní, ale i to se vám může stát. Proto pozorně čtěte a ještě více si rozmyslete, zda si burunduka pořídíte.

Alergie

Burunduk sice ztrácí svou srst jen velice málo, ale i tak, pokud máte doma někoho, kdo je alergický na srst, musíte velmi dobře zvážit, zda si chcete burunduka pořídit. Taktéž si musíte uvědomit, že burunduk potřebuje trochu sena a nebo slámy do boudičky.

Voliéra
Byť je burunduk relativně malé zvíře, tak jeho potřeba místa pro ubytování není malá. V malé kleci trpí a následkem toho může velmi lehce onemocnět. Taktéž v malé kleci vzniká tzv. stereo tip, což znamená, že burunduk dělá stále ty samé pohyby. Minimální rozměry voliéry jsou 1m vysoká, 0,5 m hluboká a 0,5 m dlouhá.

Volný výběh
Burunduk by měl mít každý den volný výběh po místnosti, aby se mohl více protáhnout. To ovšem neznamená, že může mít tím pádem menší klec!. V době, kdy bude burunduk puštěn, musíte ho neustále hlídat, aby se mu něco nestalo.

Aktivita
Burunduci jsou velmi aktivní, neustále se pohybují - šplhají, poskakují, skáčou a pokud mají dost žrádla, tak i často žerou. Pokud si chcete pořídit burunduka, musíte počítat s tím, že mu budete muset věnovat hodně svého času, jednak aby zkrotnul a zvykl si na vás a následně, aby jste si s ním hráli. Burunduk se taky musí pořádně proběhnout a tak ho musíte aspoň jednou denně nechat volně proběhnout po pokoji. Do klece se vrátí sám, jakmile dostane hlad.

Zimní spánek
Burunduk patří do skupiny zvířat, která uléhají k zimnímu spánku. Zimní spánek trvá v přírodě od října do března, u burunduků chovaných doma je to věc silně individuální. Někteří uléhají po celou dobu k zimnímu spánku, jiní jsou po tuto dobu jen méně aktivní, vstávají v 10 hodin a jsou spát v 14 hodin. V této době by neměl být burunduk buzen, jinak se mu tím zkracuje střední doba života. Důležitým aspektem je pak to, že občas musí být burunduk po probuzení ze zimního spánku opět zkrocen.

Agresivita
Před ulehnutím k zimnímu spánku a následně v jeho průběhu jsou někteří burunduci agresivní. V této době mají tendenci chránit své teritorium (za to považují nejen klec, ale i celý obytný prostor) a proto budete muset pro čištění klece použít rukavice a možná že i brýle pro ochranu zraku.

Denní aktivita
Burunduk patří mezi zvířata, která jsou aktivní pouze přes den. S východem slunce vstávají a se západem uléhají. V případě, že jste většinu dne v práci, tak si burunduka moc neužijete.

Špína
Burunduk si ve volné přírodě hrabe v zemi své domovy. Proto doma není před ním žádný květináč v bezpečí. Schovává si do nich jídlo, chodí na záchod a hrabe v nich. Taktéž při pobíhání ve voliéře vylétává z ní stelivo. Proto pokud nemáte rádi doma nepořádek, radši si dobře rozmyslete, zda si chcete burunduka pořídit.

Výkaly
Někteří z burunduků se rozhodně nechovají jako kočka a nebo pes a ulevují si na tom místě, kde zrovna jsou. Naštěstí jejich výkaly jsou malé a pevné a tak se dají snadno uklidit.

Hluk
Burunduci vydávají zvuky, i když většina těchto zvuků vám určitě vadit nebude. Může se ovšem stát, že burunduk bude vydávat celé dny zvuky a vy s tím bohužel nic neuděláte.

Trpělivost
Při výchově a krocení burunduka je trpělivost to základní co musíte mít. Pokud nemáte dostatek času a trpělivosti, kterou můžete věnovat k ochočení burunduka, raději si rozmyslete zda si chcete burunduka pořídit.

Neochočitelný
Občas se stane, že některý buk je neochočitelný a tak se vám může stát, že budete mít doma domácí zvíře, které ovšem s vámi nebude komunikovat a bude zalezlé ve svém domečku.

Denní čištění
Burunduk potřebuje denní péči, minimálně musíte každé ráno mu vyměnit krmivo a vodu a s tím zároveň mu i misky umýt. Klec by měla být též pravidelně umyta teplou vodou a stelivo vyměněno.

Děti a jiná domácí zvířata
Burunduk není pro malé děti úplně tím nejlepším zvířetem, protože dětské prstíčky nejsou ještě tak citlivé a mohli by veverce docela dost ublížit. Rozhodně se nedá říct, že místo morčete a nebo křečka si klidně můžete pořídit burunduka. Dětské nadšení pro pořízení zvířátka je většinou velké, ale každodenní krmení, čištění a hraní si s ním nakonec zůstane na vás.

Pokud jste majitelem kočky, zapomeňte na pořízení burunduka. I ten sebe milejší domácí mazlíček se změní v nelítostnou šelmu a s burundukem by udělala krátký proces. Ostatní zvířata nejsou tak velký problém, jen si musíte dávat pozor, jak se k sobě vzájemně chovají. Burunduk je naštěstí velmi mrštné zvířátko a tak z mnoha špatných situací rychle unikne.

Sám doma
Pokud necháte veverku samotnou doma, je nutné aby se o burunduka někdo staral. Potřebuje denní přísun nového žrádla, čisté vody a pravidelné čištění klece.

Pokud si chcete vzít burunduka sebou na dovolenou, tak i to je možné, krátkodobý pobyt v menší kleci přežije, jinak platí obecné zásady pro jiná zvířata, která berete na dovolenou.

Věk
A poslední, ale též důležitá věc. Burunduk se v zajetí dožívá přibližně 10 - 12 let. Velmi dobře si rozmyslete, zda si chcete pořídit zvířátko na takto dlouho.