Chov

Jak určit pohlaví, rozmnožování a chov

Určení pohlaví

Samička

Samičku poznáte tak, že má řiťní otvor a vyústění močové trubice pohromadě a taktéž jsu jí vidět prsní bradavky.

Sameček

U samečka jsou řitní otvor a močová trubice cca 0,5 cm od sebe. V době páření (na jaře) jsou mu též velmi dobře zntelná varlata.

Rozmnožování

Jelikož burunduci nejsou domestikovaná zvířata, tak se v zajetí chovají stejně jako v přírodě a tak mají mláďata jen jednou do roka. Doba páření je u burunduka v době od dobna do června, po probuzení ze zimního spánku. V případě, že jsou burunduci chování v teplých místostech, může být doba na páření mezi koncem prosince až do konce března. Jedině v této době jsou burunduci k obě snášenlivý, v jiné části roku se k sobě chovají nesnášenlivě.

Pokud chcete spářit burunduky, neprve dejte klece se samičkou a samečkem k sobě a pozorujte, jak se k sobě chovají.  Hlavně pozorujte samičku, jelikož ta musí mít tu správnou náladu, sameček ji má stále. Správná nálada se u simičky pozná tak, že vydává pisklavé zvuky a u samečka tak, že má sestouplá varlata. Pokud se přes mříže snášejí, tak je dejte dohromady. Nejlepší způsob je seznámit ve volném výběhu, kde mají možnost útěku před tím druhým. Je též možno je sezámit v kleci ale pak je tno mít k tomu klec dostatečně velkou. Nikdy ovšem nedávejte samečka k samičce, to by považovala za vniknutí na svoje území.

Kopulace buunduků vypad tak, že si sameček vleze na záda samičky a  ta zároveň zvedá do výšky svůj ocas. Samec při kopuaci často vydává vrčivé či jiné zvuky. Po kopulaci musíme samečka a samičku od sebe rozdělit, jelikož samička se stává agresivní a mohla by samečka pokousat.

Březost

Doba březosti burunduka je 29 - 32 dnů. V této době se mamička zdržuje téměř celou dobu v boudičce, ven vychází jen se nažrat a vyprázdnit se. V této době je důležité dávat samičce co nejpestřejší stravu, bohatou na vitamíny a vápník. V této době ji můžete též zkusit dát mléko. Samice rodí většinou v noci, většinou se narodí 2 - 6 mláďat. Nesnažte se nahlížet do boudičky, zda už jsou mláďata na světě, mohlo by se stát, že by samička mláďata zabila.

Porodnice

Pokud máte prostory a chcete burundukovi prospět, můžete si pořídit tzv. porodnici. Tato klec nemusí být tak vysoká, může mít klidně minimální rozměry, důležitá je ovšem velikost ok - max. 6 mm, aby mláďata neunikla. Všechny stěny, vyjma čelní by měli být plné, aby byl co nejlépe omezen průvan. Do takovéto klece umístěte boudičku o rozměrech minimálně 30 x 30 x 20 cm, pokud možnos bočním vchodem.  Do klece dejte větší množství podestýlky, aby si samička mohla vybudovat hnízdo dle svého uvážení.

Mláďata

Mláďata se rodí holá, oční výčka mají srostlá, ušní boltce jsou málo zřetelné a ušní otvory jsou zavřené. Jejich kůže je růžová. Někde kolem 11. dne se začíná objevovat jemná srst a začínají být zřetelné pruhy. Kolem 18. dne se mláďatům začnou otvírat víčka. Srst již mají zbarvenou, jen ocas většinou bývá ještě holý. Začínají se jim též napřimovat uštní boltce. Přibližně ve stáří 3 týdnů se mláďata začnou pokoušet sežrat i měkkké krmení, do této doby se stravují výhradně mateřským mlékem. Toto žrádlo jim do budky přinese samička. V tomto věku jsou mláďata ještě velmi málo pohyblivá a jsou stále zalezlá v budce. První vykouknutí z budky proběhne někde kolem 35 dne. Jejich odstavení od matky proběhne po 50 dnech, kdy jsou mláďata téměř samostatná. Úplné odstavení, kdy samička sama mláďata začne vyhánět je ve stáří 3 - 4 měsíců.

Umělý odchov

pokud si schcete odchovat burunduka sami a tím si i zajistit větší šanci na jeho ochočení, tak odeberte mláďe od matky okolo 30 dne. Důležité je v této době udržovat veverku stále v teple a tak jednou denně ji vzít na půh hodinky například do klína a nebo do náprsní kapsy, aby si burunduk zvyknul na váš pach. Mládě by jste měli krmit náhradním mlékem, což se nejlépe vytvoří jako směs kondenzovaného mléka (obsah tuku 7,5%) a vody v poměru 1:1. Mléko podáváme malou lahvičkou s gumovým dudlíkem a nebopomocí injekční stříkačky s gumovou hadičkou, krmení provádějte v ruce. Později mléko dáváme do malé ploché misky. Do klece zkuste dát mláděti i jinou měkkou stravu jako banán, měkké jablko, ovesné vločky a pod. Tvrdou stravu jako oříšky a pod. v této době mláďata ještě nepřijímají, to začínájí přijímat někdy kolem 50 dne. Takto mladé veverky často spí a jsou zalezlé v hnízdě. Měli by jste je též brát často do ruky, aby si na vás zvykly.